Każdego roku pogoda płata figle i nie inaczej zaskakuje również w ostatnich miesiącach. Jedno z najczęściej występujących zjawisk na polskich terenach uprawnych to całodzienne oddziaływanie promieni słonecznych bez nawet najmniejszych opadów, co w konsekwencji może doprowadzić do suszy. Mnóstwo rolników zastanawia się, czy można jej się w jakikolwiek sposób przeciwstawić. A jeśli tak, to co dokładnie należy robić. Dziś postaramy się nieco zgłębić temat.
Nawadnianie to podstawa
Przede wszystkim należy zadbać o nawadnianie gleby we własnym zakresie. Do tego celu najbardziej przydatne okazują się specjalne systemy do nawadniania, a także studnie i zbiorniki wodne. Warto również zainwestować w profesjonalne urządzenia służące do poboru, a następnie magazynowania wody. Maszyny te są świetnym zabezpieczeniem na wypadek wystąpienia suszy. Czasem wystarczą najbardziej prymitywne metody, takie jak zbieranie deszczówki do beczek. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych potrzeb.
Stosowanie nowoczesnych technologii
Istotne jest również stosowanie takich technologii, które jak najbardziej minimalizują ewentualne skutki suszy. Mowa tu chociażby o zainstalowaniu czujników odpowiadających za mierzenie poziomu wilgotności gleby. Dzięki otrzymywanej wiedzy można zdecydowanie lepiej przygotować się na nadchodzące anomalie pogodowe i w razie czego zareagować, podlewając rośliny tam, gdzie jest to konieczne.
Nowoczesny rolnik powinien wyposażyć się również w specjalne programy komputerowe. Zajmują się one między innymi przeprowadzaniem analizy na podstawie wcześniej dokonanych pomiarów oraz ręcznie wpisywanych danych. Następnie przekazują zalecenia dotyczące kolejnych ruchów w celu jak najlepszego zabezpieczenia gleby.
Nielekceważenie prognozy pogody dla rolników
W Polsce przyjął się schemat myślenia o prognozie pogody, jako o kompletnie losowych danych. To jednak absolutnie nie jest prawdą. Informacje z zakresu meteorologii przekazują najlepsi eksperci w swoim fachu, a klasyczna pogoda dla rolników obejmuje swoim zakresem bardzo wiele informacji – od opadów na danym terenie, poprzez wartości ciśnienia, na wilgotności powietrza kończąc.
Oczywiście prognoza pogody dla rolników nie zawsze musi sprawdzić się w stu procentach, aczkolwiek stopień prawdopodobieństwa jej skuteczności jest naprawdę bardzo wysoki. Z tego względu warto ufać specjalistom i już wcześniej zacząć przygotowywać się na nadchodzące zjawiska atmosferyczne.
Aby jeszcze lepiej zarządzać swoim gospodarstwem, zainteresuj się nowym system Agrivi, który wspomoże Cię w zarządzaniu!
Warto przeczytać
Czy powinniśmy się bać wyczerpania surowców?
Jedna trzecia gatunków drzew może wkrótce zniknąc